ikona waluty
EUR
  • PLN
  • GBP
ikona swiata
pl
+34 616 954 502  /  +48 786 873 302
Cena (€):
Liczba sypialni:
Liczba łazienek:
Pow. nieruchomości (m2):
Powierzchnia działki (m2):
Odległość od morza (m):
Do pola golfowego (m):
Dodatkowe:
Znalezione
oferty: 779
Usuń
filtry
Więcej
filtrów
Zwiń

Warzywa i owoce

Rośliny strączkowe (groch, soczewica, fasola, itp.) są stosowane w całej Hiszpanii jako podstawa wielu zup oraz jako dodatek do gulaszu, chociaż poziom ich użycia zależy głównie od regionu. Zazwyczaj przechowuje się suche nasiona roślin strączkowych, natomiast przed gotowaniem należy je moczyć przez kilka godzin w wodzie. Ważny element hiszpańskiej diety stanowią zboża, z których powstaje wiele regionalnych odmian chleba. Ryż jest bardzo popularnym składnikiem zarówno potraw przybrzeżnych (na przykład paella), jak i tych występujących w innych częściach kraju (na przykład arroz a la zamorana). Ekspansja ryżu na Półwyspie Iberyjskim nastąpiła w XIX wieku, a jednym z najbardziej znanych dań w tym okresie stał się ryż podawany z mięsem króliczym (arroz con conejo).

Owoce stanowią istotny element produkcji rolnej w Hiszpanii, a ich spożycie utrzymuje się na wysokim poziomie w przeważającej części kraju. Istnieją regiony wyspecjalizowane w produkcji owoców lub nawet w produkcji ich konkretnych gatunków, na przykład cytrusów (cytryn i pomarańczy) we wschodniej części hiszpańskiego wybrzeża śródziemnomorskiego. Popularność owoców zależy przede wszystkim do pory roku, dlatego latem i jesienią dominują melony i arbuzy, zimą przeważają pomarańcze, a wiosną wiśnie i brzoskwinie.

Jednym ze składników, który wywarł ogromny wpływ na charakter kuchni hiszpańskiej jest czosnek, chociaż w XX wieku stopniowo zmniejszało się jego użycie. Ponadto powszechną praktyką jest stosowanie w kuchni suszonych owoców, na przykład migdałów. Wśród najbardziej popularnych przypraw można wymienić pieprz, paprykę (w szczególności pimentón de la Vera), cynamon i szafran. Do niektórych potraw w celu wzbogacenia smaku dodaje się specjalne odmiany papryki, które wcześniej są suszone na wolnym powietrzu, należą do nich choricero, ñora oraz guindilla.

Zależnie od regionu stosuje się wiele różnych warzyw autochtonicznych, takich jak ogórecznik lekarski, karczoch hiszpański, cykoria, sałata i calçot (katalońska odmiana cebuli). W okresie zimowym na północy Hiszpanii często spożywa się kapustę, natomiast w Galicji element diety stanowią grelos, czyli młode liście rzepy. Innym ważnym składnikiem odżywczym dla mieszkańców północnej części Półwyspu Iberyjskiego są grzyby, w szczególności trufle, które są zbierane jesienią i zimą. Z kolei w południowo-wschodniej części kraju rozpowszechniona jest uprawa drzew oliwnych, z których produkuje się przede wszystkim oliwę niezbędną do przyrządzania wielu potraw.

Wróć