Jakość opieki lekarskiej w Hiszpanii jest dosyć dobra. Istnieją zarówno szpitale publiczne (należące do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych) jak i prywatne.
Glownymi siedzibami w Hiszpanii stanowia poradnie, czyli tak zwane Ośrodki Zdrowia (Centros de Salud), poradnie i szpitale.
Hiszpania podpisała dwustronne umowy o opiece medycznej z wieloma państwami. Obywatele tych państw muszą złożyć wniosek w swoich krajach o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, aby mieć dostęp do publicznej opieki zdrowotnej w Hiszpanii.
Rządy Regionów Autonomicznych zarządzają poprzez własne, publiczne służby sanitarne opieką zdrowotną, jako częścią Krajowego Systemu Zdrowia. W lokalnych urzędach można uzyskać listy szpitali i ośrodków zdrowia. W systemie publicznych ubezpieczeń zdrowotnych leczenie jest nieodpłatne, a kiedy wymagana jest opieka specjalistyczna, lekarz odsyła pacjenta do specjalistów z oficjalnym drukiem. Lekarstwa zapisywane są przez lekarza na oficjalnych druczkach recept i pacjent opłaca 40% ich ceny. Niektóre leki nie są objęte dofinansowaniem przez społeczną służbę zdrowia. Leczenie szpitalne jest nieodpłatne w ramach systemu społecznej służby zdrowia i pacjenci mają prawo otrzymać, również nieodpłatnie, określone świadczenia, kiedy są one konieczne, takie jak protezy, aparaty ortopedyczne, transfuzje, itp.
Coraz częsciej planujemy wyjazdy zagraniczne, w różnych celach. Dlatego też musimy wiedzieć że NFZ oferuje nam Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.
EKUZ – jest to dokument, potwierdzający nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych. Dzięki niej korzystamy z opieki zdrowotnej danego Państwa na tych samych zasadach co jego obywatele.
Wszyscy którzy są ubiezpieczeni w NFZ mają prawo otrzymać kartę EKUZ.
O wydanie karty mogą się ubiegać rodzice, dzieci i reszta członków rodziny, jest ona wydawana na czas określony od 2 do 6 miesięcy. Emeryci nawet do 5 lat.
O wydanie karty mogą ubiegać się osoby, które wyjeżdżają czasowo do innego państwa członkowskiego, np.:
Aby otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Wniosek można otrzymać w Oddziale lub Delegaturze.
Wydaje sie ją tego samego dnia. W przypadku kiedy brakuje dokumentu potwierdzenia o opłacaniu składek zdrowotnych fundusz ma 7 dni na rozpatrzenie wniosku.
EKUZ nie zapewnia automatycznie bezpłatnej opieki, a tylko uprawnia do odzyskania niektórych poniesionych kosztów leczenia medycznego poza granicami Polski. Po powrocie do kraju należy zgłosić się do wojewódzkiego oddziału NFZ z rachunkami i wypełnionym wnioskiem o zwrot kosztów.
Jakość opieki zdrowotnej w Hiszpanii uległa zmianie, ale nadal jest bardzo dobra.
Centro de salud to Osrodek Zdrowia.
Centro de Salud La Mata.
Avda. de Holanda, 51
03188 – Torrevieja
Torrevieja
Nr. telefonu 965 290 300
Centro Sanitario Integrado (C.S.I.) La Loma.
C/ Virgen del Mar s/n
03180 – Torrevieja
Torrevieja
Nr. telefonu: 965 290 340.
SZPITAL W Torrevieja:
1. Hospital Universitario de Torrevieja
Torrevieja a San Miguel de Salinas Cv 95
Torrevieja Alicante 03186
Teléfono: (+0034) 965 721 200
2. Hospital Quirón Torrevieja
Partida de la Loma, s/n, 03184 Torrevieja, Alicante
Teléfono:966 92 13 13