ikona waluty
EUR
  • PLN
  • GBP
ikona swiata
pl
+34 616 954 502  /  +48 786 873 302
Cena (€):
Liczba sypialni:
Liczba łazienek:
Pow. nieruchomości (m2):
Powierzchnia działki (m2):
Odległość od morza (m):
Do pola golfowego (m):
Dodatkowe:
Znalezione
oferty: 780
Usuń
filtry
Więcej
filtrów
Zwiń

Hiszpańskie wina i piwo

Wino jest napojem alkoholowym, który na przestrzeni wieków zyskał największe uznanie w hiszpańskim społeczeństwie. Tradycyjnie wino serwuje się w naczyniach, takich jak bukłak lub porrón (katalońska karafka z dwoma szyjkami), co pozwala rozdzielić pewną ilość wina pomiędzy kilku biesiadników. Hiszpania posiada wiele regionów winiarskich, które charakteryzują się szeroko dostępną gamą win o różnej jakości. Najważniejszą odmianą winorośli w Hiszpanii jest tempranillo, a najbardziej popularnym rodzajem wina jest wino czerwone podawane zazwyczaj do posiłków lub przekąsek. Południowe regiony Hiszpanii mogą poszczycić się długą tradycją produkcji win likierowych, takich jak sherry i manzanilla (białe szlachetne wino). Wśród turystów najbardziej pożądanym napojem na bazie wina jest sangria (napój produkowany z wina z dodatkiem owoców) oraz tinto de verano (połączenie czerwonego wina z oranżadą).

Cava

Termin cava odnosi się do wina musującego produkowanego z wykorzystaniem tradycyjnej metody szampańskiej, które pochodzi z katalońskiego regionu Penedés, a centrum produkcji jest miejscowość Sant Sadurní d'Anoia. W XX wieku na terenie całego kraju rozpowszechniło się wytwarzanie i spożycie cavy, a także wzrósł eksport tego trunku. W społeczeństwie hiszpańskim cava kojarzy się głównie z atmosferą świąteczną oraz różnego rodzaju uroczystościami, mimo to jej sprzedaż znacznie spada w grudniu i styczniu.

Cydr

Cydr (słabe wino z jabłek) wytwarzany jest na północy Hiszpanii w rejonie Kantabrii. Pierwsza wzmianka na temat tego napoju alkoholowego pojawia się już w I wieku za sprawą greckiego geografia i podróżnika Strabona, który w jednym ze swoich dzieł wspomina o asturyjskim napoju nazywanym wówczas w języku greckim zythos, chociaż współcześni historycy spekulują, czy nazwa tego napoju odnosiła się do cydru czy też do piwa. Podawanie cydru w tzw. sidrería (rodzaj baru, w którym sprzedaje się cydr) wiąże się z pewnym rytuałem, a mianowicie kelner stawia przed sobą drewniane wiadro, wznosi butelkę z cydrem na wyprostowanej ręce nad głową, drugą rękę opuszcza razem ze szklanką i patrząc wprost przed siebie nalewa trunek. W zależności od regionu mogą pojawiać się niewielkie różnice w smaku cydru i sposobie jego podawania, na przykład w Kraju Basków cydr jest bardziej kwaśny niż ten serwowany w Asturii i zwykle spożywa się go bezpośrednio z beczki. Popularność cydru w tych regionach jest tak ogromna, że cyklicznie organizowane są festiwale na cześć tego napoju.

Piwo

Spożycie piwa wśród hiszpańskiego społeczeństwa stało się popularne stosunkowo niedawno, bo dopiero pod koniec XIX wieku, ale wciąż sukcesywnie przybywa miłośników tego trunku. Pierwsze browary, które powstały na terenie Hiszpanii datuje się na początek XX wieku. W tym okresie piwo umocniło swoją pozycję na liście spożywanych alkoholi ze względu na właściwości, które zachowuje w czasie upalnych letnich miesięcy. Najbardziej znanym gatunkiem piwa w Hiszpanii jest Pilzner.

Wróć