Rolnictwo było podstawą hiszpańskiej gospodarki aż do lat 60. XX wieku, ale obecnie zatrudnia zaledwie około 5% siły roboczej. Głównie uprawia się pszenicę, jęczmień, buraki cukrowe, kukurydzę, ziemniaki, żyto, owies, ryż, pomidory i cebulę. Równie istotne z ekonomicznego punktu widzenia są rozległe winnice oraz sady cytrusowe i oliwne znajdujące się na terenie Hiszpanii. W 2005 roku produkcja roczna zbóż wyniosła 14 mln ton, z czego ponad 8 mln ton stanowił jęczmień. Roczna produkcja innych ważnych produktów przedstawiała się następująco: 6,7 mln ton buraków cukrowych, 2,6 mln ton ziemniaków, 5,9 mln ton winogron, 3,9 mln ton pomidorów, prawie 3 mln ton pomarańczy i około 1 mln ton cebuli.
Pomarańcze, mandarynki i cytryny uprawiane są w regionach: Walencji i Murcji, Migdały – owoce niecytrusowe - przystosowują się bardzo dobrze do różnych warunków, Jabłka i banany – charakterystyczne dla Księstwa Asturii oraz części Kraju Basków, Owoce z sadu – występują we wspólnotach autonomicznych: Andaluzja, Aragonia, La Rioja, Katalonia, Estremadura, Walencja i Murcja.
Uprawiane w regionach: Aragonia, Katalonia i Nawarra, z użyciem technik tradycyjnych oraz wysokiej technologii. Najważniejsze to: pomidory, papryka, ogórki, sałata, czosnek, cebula, bakłażan, cukinia i seler.
Ze względu na warunki klimatyczne i topograficzne w przeważającej części kraju dominuje uprawa na terenach suchych. Prowincje na wybrzeżu Morza Śródziemnego od wielu lat posiadają systemy nawadniania, dlatego obszary będące niegdyś suche stały się jednymi z najbardziej produktywnych w Hiszpanii, a uprawy pod osłonami są bardzo powszechną praktyką. Z kolei w dolinie rzeki Ebro swoje zastosowanie znajduje połączenie systemu nawadniania i elektrowni wodnej, natomiast na ogromne obszary Estremadury dociera woda pochodząca z rzeki Gwadiana za pomocą systemów irygacyjnych, które powstały w ramach projektów rządowych. Mniej rozbudowane systemy nawadniania są stosowane przede wszystkim w strefie klimatu wilgotnego oraz na obszarach sadowniczych Murcji i Walencji.