Roczne opady oscylują między 300 mm przy najwyższych wartościach wiosną i jesienią. W miesiącach ciepłych dominują wiatry zachodnie i południowo-wschodnie natomiast w porach zimnych południowo-zachodnie.
Stosunkowo duże zasolenie wody waha się między 42 - 47 ‰, zaś w przypadku Morza Śródziemnego to zasolenie wynosi ok. 36 - 37 ‰.Temperatura wody w zimie osiąga 12°C i dochodzi do 30°C latem, jednakże przy brzegach powierzchni obszaru mogą występować nieco wyższe wahania temperatury.
La Manga powstała poprzez nagromadzanie piasków przynoszonych przez prądy morskie. Uderzające w formacje wulkaniczne osady sprzyjały powstawaniu flory i zapoczątkowały późniejsze utworzenie Morza Mniejszego. szczątków odnalezionych w El Estacio, La Manga w przeszłości była miejscem rybołówstwa, tak jak na to wskazują pozostałości w korycie wód.
La Manga kryje w swych morskich głębiach liczne pozostałości statków fenickich, greckich i rzymskich, które służyły do transportu sztab ze srebra, ołowiu, amfory i różnego rodzaju towarów.
Przybycie Arabów zapoczątkowało nową metodę łowienia ryb do dziś stosowaną. Z pomocą palu i trzciny łowiono płotki i inne gatunki ryb typowe dla Morza Mniejszego.
Po usunięciu z wód owoców morza, La Manga została oblężona przez statki z Magrebu, które niszczyły wybrzeże poprzez zasuszanie. W obronie przed atakami, cesarz Karol V oraz jego syn Filip II nakazali budowę trzech wież dymnych w La Manga oraz jedną w Cabo de Palos.
Począwszy od czasów średniowiecza, obszerne tereny lasów sosnowych, dębowych i cisowych stopniowo zostały zdziesiątkowane. Wiek XVIII to czasy intensywnej eksploatacji drewna oraz zielonych zarośli, co jeszcze bardziej poszerzyło zasięg deforestacji, której dodatkowo sprzyjał wiatr.
Jest to wąskie, piaszczyste pasmo wydm o długości 22 km, które zamyka Morze Mniejsze. Ten przepiękny obszar na kształt języka piaskowego sięga zaledwie do 100 metrów w niektórych strefach zaś jego maksymalna szerokość wynosi 1,5 km.
Są tutaj wyorane cztery gardłowe wejścia, które umożliwiają wpływy i odpływy wód od Morza Mniejszego do otwartego Morza Śródziemnego. Granice laguny La Manga wydzielają dwa istotne obszary naturalne, tj. na północy Regionalny Park Kopalni Soli i Terenów Piaszczystych w San Pedro oraz na południu Park Kopalni Soli w Marchamalo i las Salinas w Marchamalo i Las Amoladeras.
Plaże La Manga zajmują 44 km obszaru, przy czym plaże znad brzegu Morza Mniejszego oraz wybrzeża morza Śródziemnego widocznie ze sobą kontrastują.
Plaże są czyste a wody niemal krystaliczne, w których licznie powiewają niebieskie flagi przyznane przez Unię Europejską.
Ze względu na niezbyt głębokie wody oraz spokojne wody bez uderzeń fal, Morze Mniejsze jest idealnym miejscem na uprawianie wszystkich sportów wodnych. Wybudowanie stacji wodnej nad Morzem Mniejszym wpłynęły na poprawę jakości punktów sportowych, które oferują szeroki wachlarz możliwości dla każdego poziomu, od początkującego po treningi zawodowe.
Wzdłuż La Manga funkcjonuje jedenaście łatwo dostępnych szkół żeglarstwa, które umożliwiają praktykowanie sportów wodnych.
Ponadto, w La Manga działają cztery porty o charakterze sportowym, które oferują potrzebne usługi, by zadowolić oczekiwania statków i członków załogi. Spokojne wody Morza Mniejszego są tutaj najlepszym i jedynym miejscem, gdzie można rozpocząć naukę sportów wodnych.
Wysoka temperatura wód oraz ich dostateczna płytkość ułatwiają naukę oraz są bardziej bezpieczne niż wody na morzu otwartym.
Niemniej, poprzez kanał Estacio można przepłynąć każdym rodzajem statku z Morza Mniejszego i tym samym spędzić przyjemny dzień zwiedzając wyspę Grosa, wyspy Farallońskie lub Hormigas.
Miłośnicy pływania zawsze mogą mieć pewność, że wody będą spokojne. Łagodność klimatu zapewnia ciepło wód. Dominujące wiatry, jakże ważne dla miłośników żeglarstwa, oblegają zawsze tylko jeden z brzegów La Manga, przez co spokój wód jest zawsze zapewniony. Z tego względu, aktorka Esther William, podczas jednej z wizyt na Morzu Mniejszym, nazwała lagunę „największym basenem świata”.
Ostatnimi laty znacznie wzrosła praktyka nurkowania. Okolice laguny La Manga i Cabo de Palos stało się jednym z ulubionych miejsc dla nurków hiszpańskich, na co wpływ ma obecność archeologicznych złóż podmorskich, zatopionych statków i licznych pasów. Wizyta głębin, gdzie znajdują się pozostałości po zatopionych statkach, jak np. Sirio, Północna Ameryka lub Minerva, oferuje możliwość podziwiania sfery bogactwa podwodnego w całej swej świetności. Dzięki imponującej przejrzystości wód, ogromna różnorodność gatunków zwierzęcych jak i roślinnych może być z łatwością podziwiana przez wszystkie pory roku.
La Manga oferuje również wiele innych sportów oprócz wodnych. Funkcjonuje wiele klubów sportowych z kortami do tenisa, dla wioślarzy, miłośników squashu, go-kartu, łyżwiarstwa, etc. La Manga, z wyjątkiem terenu Monte Blanco (Białej Góry), jest idealnym miejscem dla kolarstwa dzięki specjalnej drodze rowerowej oraz braku chodników.
Bliskie położenie pasma górskiego Cartagena wraz z Parkiem Naturalnym w Calblanque jest idealnym miejscem dla trekkingu oraz szlaków rowerowych w górach. Ponadto, w okolicy funkcjonują również wysokiej klasy kompleksy do gry w golf oraz inne centra specjalizujące się w sportach ekstremalnych jak np. alpinistyka. Wiele centrów zajmujących się jeździectwem konnym umożliwia jazdę konno przez ścieżki górskie wśród drzew cytrusowych lub na odosobnionych plażach z przyjemnym piaskiem.
Transfery z lotniska są coraz bardziej popularne, firma IDEAL oferuje odbior z lotnisk na czas pobytu w Hiszpanii. Prosimy tylko o wczesniejszy kontakt aby podać termin.
Tak jak całe Morze Mniejsze, La Manga szczyci się jakością swojej gastronomii.
Większość lokali specjalizuje się w kuchni śródziemnomorskiej oraz oferuje przeróżne ryże i świeże ryby. El Caldero, danie, które jest najbardziej znane na Morzu Mniejszym, pochodzi właśnie z laguny La Manga.
Pomiędzy tutejszymi wydmami to rybacy wymyślili owe smakowite danie z gotowanego ryżu z papryką pieprzową, czosnkiem i rybą.
Wśród podawanych ryb można wyróżnić doradę i płocie przygotowane na słono lub z rusztu. Dania ze smażonymi rybami są ważnym elementem gastronomii Morza Mniejszego. Jakość owoców i warzyw z ogrodów Murcji nadają odcień zdrowego kolorytu wszystkim daniom.
Typowa tzw. sałata z Murcji [mojete murciano], zarangollo z warzyw, groch lub bób z szynką to tylko niektóre z przysmaków regionalnych. Serwuje się również wiele wyśmienitych dań mięsnych, przede wszystkim z królika lub kurczaka z tradycyjnym gulaszem na czosnku, tzw. „ajo cabańil”.
Agrokultura Morza Mniejszego znacznie się rozwinęła ostatnimi laty. Dzięki poszerzaniu stref na odcinku Tajo-Segura podlegającym systemowi nawadniania terenów, uległa polepszeniu uprawa zbóż, migdałów, fig, melonów, pomidorów, papryki po nieskończoną różnorodność roślin. Aktualnie rozrastają się uprawy wielu rodzajów warzyw, jak np. cukinia, bakłażan, seler czy też ogórek. Jako przekąski można degustować wiele specjalności regionalnych: peklowany tuńczyk, słone bonito, tuńczyk z surowym bobem bądź słynne langusty z Morza Mniejszego. Wśród wędlin wyróżnia się kaszanka i suszona kiełbasa. Rosół z Jumilla stanowi idealny dodatek do tych dań, jednak lepiej spożywać go z umiarem.
La Manga oferuje również szeroką gamę dań kuchni międzynarodowej. Jest wiele restauracji z tradycją niemiecką, belgijską, węgierską, czeską i słowacką, meksykańską czy też chińską, które niewątpliwie stanowią atrakcje gastronomiczne.
Wraz z siedemnastoma plażami oraz zatokami Cabo de Palos, enklawa umożliwia wiele form rozrywki. Wzdłuż wąskiego pasma piasku jest wiele miejsc o znaczeniu historycznym i krajobrazowym. Poza tym, organizowane są również wycieczki jednodniowe z laguny La Manga do innych ciekawych miejsc regionu Murcji.
Jest tutaj osada zwana Las Amoladeras, której początki datowane są na okres neolitu, gdzie wspólnota autonomiczna zachowała konstrukcje parku naturalnego odtwarzając typowe szałasy ze słomy i cegły klinkierowej. Ruiny murów greckich można nadal zwiedzać w okolicach Cala del Pino.
Do emblematycznych budowli regionu należy imponująca latarnia morska w Cabo de Palos z roku 1865 oraz mała latarnia w Estacio, która strzeże dostępu do jedynego kanału nawigacyjnego Morza Mniejszego.
Miłośnicy terenów podmokłych mają do wyboru dwa ciekawe miejsca, tj. kopalnie soli i tereny piaszczyste w San Pedro del Pinatar na północy laguny oraz kopalnie soli Marchamalo na południu. Podziwianie zachodu słońca z kopalń zapewnia niezapomniane momenty.
Przezroczystość powietrza oraz różnorodność kolorów, które wytwarzają wrażenie piękna jest uzupełniana widokiem migrujących ptaków, które zasiedlają tratwy. Flamingi, szablodzioby, bociany, siwe czaple i kaczki to stali bywalcy tych miejsc.
La Manga kończy się strefą znaną Veneciola, gdzie droga finalizuje swój bieg. Samotność plaż zamienia okolicę w idealne miejsce tych, którzy szukają wyciszenia na łonie natury.
Można tutaj podziwiać zabytkowe budowle w La Encańizada, sztukę regionalnego rybołówstwa a nawet trzciny, za pomocą których łowiono dorsze i inne gatunki ryb Morza Mniejszego.
Ciekawym szlakiem do pokonania pieszo lub na rowerze jest droga rozpoczynająca się od Cala Reona przez Cabo de Palos aż do Calblanque. Od miejscowości Punta de los Saleros aż do Punta Espada można podziwiać piękne krajobrazy, które wywołują głębokie wrażenia.
Na szlaku jest wiele specjalnie oznaczonych szybów kopalnianych o zadziwiającej głębokości. Wśród roślinności spotkamy tutaj palmy oraz rośliny aromatyczne jak lawenda czy też tymianek. Koniec szlaku wyznaczają piękne plaże w Calblanque, które zostały zachowane z dala od obecności turystów, bez budynków, otoczone wyłącznie górami.
Z laguny La Manga wychodzi autostrada, która prowadzi do miasta Cartagena i Murcji. Miłośnicy historii i sztuki obowiązkowo muszą zwiedzić muzea i przejść przez stare ulice tego miejsca.
Zabytkowe miasto Lorca oferuje zwiedzającym podróże w przeszłość. Górskie krajobrazy, zamki i piękne wille wyznaczają drogę przez północno-zachodni szlak, który się rozpościera przez poszczególne miasta Mula, Bullas, Cehegin, Caravaca i Moratalla.
Jedwabny szlak [La Ruta de la Seda] lub pobyt w uzdrowisku kąpielowym w Archena i Fortuna otwiera nowe możliwości dla tych, którzy chcą dopełnić swój czas spędzany na plaży dodatkowymi atrakcjami.
Dodatkową zaletą jest przezroczystość wód oraz możliwość wyboru, w którym morzu chcemy się zanurzyć. Wymienność tutejszych wiatrów dominujących: Levante (północno-wschodni) i Lebeche (południowo-zachodni), zapewnia miejsca spokojne i bezpieczne do kąpieli nawet podczas wietrznych dni.
Inne miejsca oferują centra zdrowia, w których można zażyć leczniczych kąpieli błotnych pod okiem profesjonalnych sanitariuszy. Według badań realizowanych przez Uniwersytet w Murcji, owe kąpiele błotne w Morzu Mniejszym są bogate w minerały i mają ogromne znaczenie terapeutyczne. Wspomagają gojenie się ran, łagodzą dolegliwości skóry i gardła, pobudzają krążenie krwi i łagodzą stany zapalne, rekomendowane są w przypadkach reumatyzmu, artretyzmu, zapaleń ścięgna oraz przy rehabilitacjach po złamaniach kości. Centra zdrowia dysponują również salami do hydromasażu, dżakuzi, sauny oraz z klimatyzowanymi basenami.
Klimat oraz wyjątkowe cechy Morza Mniejszego sprawiają, że tutejszy pobyt w którymkolwiek z hoteli w La Manga jest jak zastrzyk zdrowia, z którego odwiedzający oraz turyści mogą korzystać przez wszystkie pory roku.