ikona waluty
EUR
  • PLN
  • GBP
ikona swiata
pl
+34 616 954 502  /  +48 786 873 302
Cena (€):
Liczba sypialni:
Liczba łazienek:
Pow. nieruchomości (m2):
Powierzchnia działki (m2):
Odległość od morza (m):
Do pola golfowego (m):
Dodatkowe:
Znalezione
oferty: 780
Usuń
filtry
Więcej
filtrów
Zwiń

Rybołówstwo

Niezwykle cennym składnikiem codziennej diety Hiszpanów są ryby. Obok Japonii, to właśnie Hiszpania odnotowuje największe spożycie ryb na całym świecie. Tak wysoki poziom konsumpcji ryb utrzymuje się w kraju od wielu lat, a w pewnym stopniu przyczyniły się do tego liczne kampanie promocyjne z udziałem dzieci i dorosłych pochodzących z niemal każdego zakątka Półwyspu Iberyjskiego.

Najczęściej spożywane ryby to morszczuk oraz sardynki, chociaż Hiszpanie co raz chętniej decydują się na wybór dorady lub łososia, których sprzedaż wzrosła w 2008 roku odpowiednio o 26,9% i 4,9%. Również turbot ze średnim miesięcznym spożyciem na poziomie 1% odnotował wzrost o 35%.

Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie hiszpańskiego Ministerstwa Środowiska, Rolnictwa i Gospodarki Morskiej, w 2008 roku ryby pojawiły się na stołach aż 70% społeczeństwa, osiągając najwyższą sprzedaż pomiędzy styczniem i majem, a średnie miesięczne spożycie ryb na osobę wyniosło 1,20 kg.

Świeże ryby stanowią ważny element diety dla ponad połowy hiszpańskich rodzin, ze średnim miesięcznym spożyciem 0,5 kg na osobę; z kolei ryby mrożone trafiają co roku do 40% gospodarstw domowych, ze średnim miesięcznym spożyciem wynoszącym 1 kg na osobę. Należy dodać, że sprzedaż ryb mrożonych w Hiszpanii znacznie wzrasta w sezonie zimowym, między grudniem a marcem.

W ostatnich latach sprzedaż ryb oraz świeżych i mrożonych owoców morza sukcesywnie maleje, natomiast wzrasta zapotrzebowanie na konserwy rybne i gotowane skorupiaki, odpowiednio o 3,6% i 1,4%.

Jak pokazują statystyki, październik jest miesiącem, w którym zdecydowanie wzrasta sprzedaż ryb, a ich średnia cena za kg jest najniższa w roku. Grupy społeczne, które spożywają największą ilość ryb to emeryci, pary bez dzieci oraz osoby samotne, ze średnią 27,9 kg w ciągu roku, co daje ponad 12,3 kg więcej niż hiszpańska średnia. Najmniej produktów rybnych spożywają rodziny z dziećmi poniżej 6 roku życia (8,3 kg na osobę rocznie) oraz młode i niezależne osoby (11 kg na osobę rocznie).

Wróć