ikona waluty
EUR
  • PLN
  • GBP
ikona swiata
pl
+34 616 954 502  /  +48 786 873 302
Cena (€):
Liczba sypialni:
Liczba łazienek:
Pow. nieruchomości (m2):
Powierzchnia działki (m2):
Odległość od morza (m):
Do pola golfowego (m):
Dodatkowe:
Znalezione
oferty: 785
Usuń
filtry
Więcej
filtrów
Zwiń

Przemysł i gospodarka

Hiszpański przemysł stanowi podstawę gospodarki i rozwija się obecnie w wielu branżach, takich jak przemysł lekki (włókiennictwo, odzież, wyroby skórzane), przemysł metalurgiczny (żelazo, stal), przemysł chemiczny, przemysł elektromaszynowy (fabryki samochodów i samolotów, stocznie), przemysł paliwowy oraz szczególnie doceniany przez konsumentów przemysł spożywczy. Hiszpania jest także jednym z najważniejszych producentów wina na świecie, a w 2013 roku produkcja tego napoju alkoholowego była szacowana na 50,5 mln hl, dzięki czemu Hiszpania stała się światowym liderem w produkcji wina. Z kolei przemysł hutniczy przed wprowadzeniem przekształceń w latach 90. XX wieku koncentrował się w Bilbao, Santander i Avilés. Jednak przede wszystkim należy wyróżnić jeden z najważniejszych ośrodków energetycznych kraju znajdujący się w dolinie Escombreras, w pobliżu Kartageny, który otrzymał największe wsparcie finansowe w historii hiszpańskiego przemysłu.

Hiszpania jest obecnie dwunastą potęgą gospodarczą świata, a według PKB nominalnego zajmuje siódme miejsce na świecie. Hiszpańska gospodarka stanowi jeden z najbardziej otwartych i umiędzynarodowionych rynków spośród krajów strefy euro, czego przykładem może być sektor finansowy oraz usługowy. Hiszpania znana jest również jako kraj o silnych tradycjach rolniczych, dlatego nadal pozostaje jednym z największych producentów w Europie Zachodniej. Od połowy lat 50. XX wieku nastąpił jednak szybki rozwój branży przemysłowej, która w krótkim czasie zyskała przewagę nad rolnictwem i stała się główną gałęzią krajowej gospodarki.

Seria planów dotyczących rozwoju ekonomicznego, która rozpoczęła się w 1964 roku, przyczyniła się do ożywienia gospodarki, ale pod koniec lat 70. XX wieku, wraz z nadejściem demokracji i otwarciem granic, nastąpiła recesja spowodowana wzrostem cen ropy naftowej i zwiększeniem importu. Kolejne lata to już rozwój górnictwa i hutnictwa oraz przemysłu stoczniowego i tekstylnego. Obecnie rozwój w sektorze usług oraz zmiany zachodzące w hiszpańskim społeczeństwie wyraźnie odzwierciedla poziom PKB oraz wskaźnik zatrudnienia  według sektorów (65%). Przychody uzyskane w branży turystycznej pozwalają natomiast na zrównoważenie bilansu handlowego. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że od momentu wstąpienia Hiszpanii do Unii Europejskiej polityka gospodarcza tego kraju znacznie ewoluowała.

Wróć