ikona waluty
EUR
  • PLN
  • GBP
ikona swiata
pl
+34 616 954 502  /  +34 865 68 79 45

Wyszukaj nieruchomości

Cena (€):
Liczba sypialni:
Liczba łazienek:
Pow. nieruchomości (m2):
Powierzchnia działki (m2):
Odległość od morza (m):
Do pola golfowego (m):
Dodatkowe:
Znalezione
oferty: 863
Usuń
filtry
Zwiń

Przemysł i gospodarka

Hiszpański przemysł stanowi podstawę gospodarki i rozwija się obecnie w wielu branżach, takich jak przemysł lekki (włókiennictwo, odzież, wyroby skórzane), przemysł metalurgiczny (żelazo, stal), przemysł chemiczny, przemysł elektromaszynowy (fabryki samochodów i samolotów, stocznie), przemysł paliwowy oraz szczególnie doceniany przez konsumentów przemysł spożywczy. Hiszpania jest także jednym z najważniejszych producentów wina na świecie, a w 2013 roku produkcja tego napoju alkoholowego była szacowana na 50,5 mln hl, dzięki czemu Hiszpania stała się światowym liderem w produkcji wina. Z kolei przemysł hutniczy przed wprowadzeniem przekształceń w latach 90. XX wieku koncentrował się w Bilbao, Santander i Avilés. Jednak przede wszystkim należy wyróżnić jeden z najważniejszych ośrodków energetycznych kraju znajdujący się w dolinie Escombreras, w pobliżu Kartageny, który otrzymał największe wsparcie finansowe w historii hiszpańskiego przemysłu.

Hiszpania jest obecnie dwunastą potęgą gospodarczą świata, a według PKB nominalnego zajmuje siódme miejsce na świecie. Hiszpańska gospodarka stanowi jeden z najbardziej otwartych i umiędzynarodowionych rynków spośród krajów strefy euro, czego przykładem może być sektor finansowy oraz usługowy. Hiszpania znana jest również jako kraj o silnych tradycjach rolniczych, dlatego nadal pozostaje jednym z największych producentów w Europie Zachodniej. Od połowy lat 50. XX wieku nastąpił jednak szybki rozwój branży przemysłowej, która w krótkim czasie zyskała przewagę nad rolnictwem i stała się główną gałęzią krajowej gospodarki.

Seria planów dotyczących rozwoju ekonomicznego, która rozpoczęła się w 1964 roku, przyczyniła się do ożywienia gospodarki, ale pod koniec lat 70. XX wieku, wraz z nadejściem demokracji i otwarciem granic, nastąpiła recesja spowodowana wzrostem cen ropy naftowej i zwiększeniem importu. Kolejne lata to już rozwój górnictwa i hutnictwa oraz przemysłu stoczniowego i tekstylnego. Obecnie rozwój w sektorze usług oraz zmiany zachodzące w hiszpańskim społeczeństwie wyraźnie odzwierciedla poziom PKB oraz wskaźnik zatrudnienia  według sektorów (65%). Przychody uzyskane w branży turystycznej pozwalają natomiast na zrównoważenie bilansu handlowego. Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że od momentu wstąpienia Hiszpanii do Unii Europejskiej polityka gospodarcza tego kraju znacznie ewoluowała.

Wróć

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Kliknij zgadzam się