ikona waluty
EUR
  • PLN
  • GBP
ikona swiata
pl
+34 616 954 502  /  +48 786 873 302
Cena (€):
Liczba sypialni:
Liczba łazienek:
Pow. nieruchomości (m2):
Powierzchnia działki (m2):
Odległość od morza (m):
Do pola golfowego (m):
Dodatkowe:
Znalezione
oferty: 761
Usuń
filtry
Więcej
filtrów
Zwiń

N.I.E - Numer Identyfikacji Obcokrajowca

Czym jest Numer Identyfikacji Obcokrajowca (Número de Identificación de Extranjeros), tak zwany numer NIE?

Numer Identyfikacji Obcokrajowca to numer osobisty, jedyny i wyłączny dla każdego, przyznawany przez Biuro do spraw Obcokrajowców. Jest to numer identyfikacyjny nadawany po otrzymaniu zezwolenia na pobyt w Hiszpanii, w przypadku Państw nie należących do UE. Dlatego znajduje się we wszystkich dokumentach należących do cudzoziemca.

Do czego potrzebny jest numer NIE?

Numer ten jest potrzebny przy dopełnianiu wszelkiego rodzaju formalności administracyjnych, wykonywaniu oficjalnych działań oraz spraw finansowych i zawodowych.

Numer NIE jest niezbędny przy dokonywaniu wszelkich transakcji ekonomicznych, takich jak otwarcie konta bankowego, założenie działalności gospodarczej, kupno mieszkania lub samochodu, wypełnienie deklaracji podatkowej lub złożenie jakiegokolwiek wniosku w Biurze do spraw Obcokrajowców.

Po przybyciu do Hiszpanii, zarówno turyści bezwizowi, jak i ci z obowiązkiem posiadania wizy powinni uregulować swoją sytuację prawną, jeżeli ich planowany pobyt będzie przekraczał 90 dni. W takim przypadku, przed upływem maksymalnego okresu pobytu, należy złożyć wniosek o przyznanie numeru NIE wraz z dokumentami uzasadniającymi chęć przedłużenia pobytu. Brak wniosku lub złożenie go w terminie późniejszym niż 90 dni od daty przyjazdu jest jednoznaczne z nieuregulowaniem sytuacji pobytowej, co może być powodem wszczęcia postępowania i nałożenia kary, a nawet skutkować niepożądanymi konsekwencjami.

Dokumenty, które należy przedłożyć ubiegając się o numer NIE:

  • Wniosek o wydanie numeru NIE
  • Dowód osobisty lub paszport wraz z jego kserokopią
  • Kolorowe zdjęcie na białym tle w rozmiarze zdjęcia dowodowego
  • Dokumenty uzasadniające powody ubiegania się o uzyskanie numeru NIE

Zwykle jest to prosta formalność, a okres oczekiwania na uzyskanie numeru  NIE wynosi od 3 dni do 2 tygodni. Dokument może zostać odebrany tylko i wyłącznie osobiście, lub osoba upoważniona.

Wróć