ikona waluty
EUR
  • PLN
  • GBP
ikona swiata
pl
+34 616 954 502  /  +48 786 873 302
Cena (€):
Liczba sypialni:
Liczba łazienek:
Pow. nieruchomości (m2):
Powierzchnia działki (m2):
Odległość od morza (m):
Do pola golfowego (m):
Dodatkowe:
Znalezione
oferty: 775
Usuń
filtry
Więcej
filtrów
Zwiń

Klimat

Costa Blanca może pochwalić się bardzo korzystnymi warunkami pogodowymi, czego niewątpliwym potwierdzeniem jest ponad 2800 godzin słonecznych w roku i średnia roczna temperatura wynosząca około 18ºC. Sprzyjający mikroklimat czyni ten region doskonałym miejscem do zamieszkania przez cały rok, szczególnie że zima jest tu prawie niedostrzegalna, a wiosenno-letnia atmosfera towarzyszy mieszkańcom przez większość dni w roku.

Klimat śródziemnomorski charakteryzuje się łagodną i deszczową zimą oraz suchym i gorącym latem, natomiast jesień i wiosna są zmienne zarówno pod względem temperatur jak i opadów deszczu. Bez wątpienia jest to klimat typowy dla rejonu basenu Morza Śródziemnego, ale występuje także w innych częściach świata różniąc się rozkładem temperatur. Opady deszczu nie są zazwyczaj bardzo obfite, chociaż zdarzają się obszary, gdzie wartości przekraczają 1000 mm. Co ważne, opady nie występują latem, dlatego ich rozkład jest odwrotny do tego, który pojawia się w klimacie strefy międzyzwrotnikowej, a to niestety każdorazowo wywołuje „stres hydrologiczny”.

Na przestrzeni całego roku temperatury utrzymują się średnio powyżej 5ºC, ale ich wartość zmienia się wraz z porą roku. Są chłodniejsze miesiące, kiedy temperatury spadają poniżej 18ºC oraz te znacznie cieplejsze z typową dla śródziemnomorskiego klimatu temperaturą przekraczającą 22ºC.

Klimat śródziemnomorski pod względem geograficznym jest usytuowany na zachodnim wybrzeżu mas kontynentalnych, pomiędzy klimatem morskim i pustynnym, stanowiąc tak naprawdę połączenie obydwu, dlatego w zimie przeważa klimat morski, a latem dominuje pustynny. Im bliżej Bieguna Północnego, tym bardziej klimat staje się łagodny i deszczowy, z kolei im bliżej równika, tym bardziej klimat staje się suchy.

Na obszarach znajdujących się pod wpływem klimatu śródziemnomorskiego od lat rozwija się uprawa tzw. trylogii śródziemnomorskiej, czyli pszenicy, winorośli i oliwek. Warto przy tym podkreślić, że obecnie oliwki uprawia się tylko i wyłącznie w strefach klimatycznych o charakterystyce śródziemnomorskiej. Wysoko rozwinięte jest także rolnictwo na terenach suchych wspomagane przez rozbudowane systemy nawadniania, dzięki czemu możliwa jest uprawa ogromnych ilości owoców (pomarańczy, cytryn, moreli, brzoskwiń, czereśni, śliwek, nieszpułek itp.) oraz warzyw (pomidorów, ziemniaków, bakłażanów, cukinii, cebuli, czosnku, marchwi itp.), jak i wspomnianych już wcześniej drzew oliwnych, migdałowców i chleba świętojańskiego.

Hiszpania to piękny i słoneczny kraj. Przyjedz i sprawdź jak urokliwy jest klimat.

Wróć